O Klubie KU AZS UAM POZNAŃ

Sekcja piłki nożnej kobiet na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu powstała w październiku 2003 roku z inicjatywy pracownika SWFiS mgr Wojciecha Weissa. W pierwszych latach działalności przez sekcje każdego roku przewijało się ponad 100 dziewcząt. Tak duża liczba trenujących dziewczyn wynikała z faktu, iż treningi odbywały się w ramach obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego dla studentek naszej uczelni. Do 2007 roku działalność sekcji miała charakter typowo amatorski i rekreacyjny. Jednak nie brakowało rywalizacji z innymi drużynami kobiecymi. Regularnie organizowano sparingi z zespołami żeńskimi Poznaniaka Poznań oraz TPS Winogrady. Każdego roku na przełomie maja i czerwca piłkarki UAM uczestniczyły w międzynarodowym akademickim turnieju piłki nożnej w Eindhoven (Holandia).

Pierwszym meczem w historii istnienia zespołu był mecz towarzyski z zespołem PSP Poznaniak Poznań rozegrany 2 grudnia 2003 roku na hali UAM przy ulicy Młyńskiej. Spotkanie zakończyło się porażką naszego zespołu 2:9. Historyczne bramki zdobyły: Wojtaszek Anna i Barczyk Marta.

W początkowych latach istnienia sekcji trzon zespołu tworzyły następujące zawodniczki: A. Wojtaszek, M. Barczyk, J. Stryjska, M. Kwaśniak, W. Dominiak, R. Kruk, M. Walkowiak, E. Trzeciak, D. Rusak, A. Matuszczak, E. Kania oraz zawodniczki, które reprezentują barwy naszego zespołu, aż dziś: Anna Siecla, Ewa Wozińska, Adriana Kobylnik oraz Justyna Jakusz.

Coraz większe zainteresowanie kobiecą piłką nożną na naszej uczelni spowodowało, że od 2007 roku sekcja zyskała charakter bardziej profesjonalny. W treningach sekcji brały udział wyróżniające się studentki, natomiast pozostałe chętne dziewczyny mogły uczestniczyć w zajęciach z piłki nożnej w ramach obowiązkowego WF-u.

Z roku na rok poziom sekcji był coraz wyższy, gdyż na uczelnie trafiały dziewczyny trenujące piłkę nożną już od paru lat  i grające na rożnych szczeblach ligowych w naszym kraju. Do zawodniczek tych zaliczymy wspomnianą wcześniej J. Jakusz, a także: J. Rura, M. Pawłowska, J. Klawińska, E. Obott.

W ostatnich latach drużyna uczestniczyła w trzech edycjach Pucharu Zarządu Głównego AZS (nieoficjalne Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet), z których pierwszy odbył się w 2008 roku. Dzięki sukcesowi odniesionemu w 2009 roku (II miejsce) nasz zespół wywalczył prawo udziału w I Akademickich Mistrzostwach Europy w futsalu kobiet, które odbyły się w Zagrzebiu (Chorwacja). W turnieju uczestniczyły min. zespoły z Chorwacji, Finlandii, Portugalii, Francji oraz Norwegii. Nasza drużyna zakończyła rozgrywki na VII miejscu w Europie oraz została uhonorowana Pucharem Fair Play!!! W skład drużyny Wojciecha Weissa wchodziły: E. Wozińska, M. Owisanna, P. Olszewska, M. Pawłowska, L. Malinowska, N. Jacuk, A. WIśniewska, A. Chojnacka, J. Rura, A. Sypniewska oraz K. Ulikowska.

W 2010 futsal kobiet  oficjalnie pojawił się w programie Akademickich Mistrzostw Wielkopolski  oraz Polski, w których nasz zespół grał ze zmiennym szczęściem. W Koninie (AMW) uległ w finale zdecydowanym faworytkom oraz późniejszym Mistrzyniom Polski piłkarkom PWSZ Konin, natomiast w finale AMP w Warszawie wywalczył w stawce 32 zespołów XII miejsce.

W 2013 roku w AMW, UAM był trzeci. Nasz zespół odbił sobie ten nieudany turniej Akademickimi Mistrzostwami Polski. W turnieju finałowym w Szczecinie udało się zająć drugie miejsce. Tym samym nasza drużyna jest aktualnym akademickim wicemistrzem kraju.

Zespół UAM kontynuuje swoją tradycje i każdego roku na przełomie maja i czerwca uczestniczy w międzynarodowym akademickim turnieju piłki nożnej w Eindhoven. W roku 2009 zespół osiągnął najwyższy dotychczas rezultat i zakończył rozgrywki na II miejscu.

W barwach KU AZS UAM Poznań występowały, bądź występują obecnie także reprezentantki Polski: Joanna Klawińska, Kaja Ożgo, Hanna Olszańska oraz Anna Rogacka.

W sezonie 2013/2014 nasz zespół wystartuje w Ekstralidze futsalu kobiet i miejmy nadzieję, że z powodzeniem będzie walczył o tytuł Mistrza Polski! Warto też dodać, że tegoroczne finały Akademickich Mistrzostw Polski odbędą się w Poznaniu, a ich gospodarzem będzie nasza drużyna.